Az AlterP oldalain, csak az oldal működéséhez szükséges sütiket használjuk, továbbá a Facebook modulokhoz kapcsolódó sütik üzemelnek.

Katáról, ahogy egy konstruktív ellenzéknek kéne

A KATA, mint adónem azt takarja, hogy „Kisadózó vállalkozások tételes adója”. Az elnevezés is másra utal, mint amire ma a legtöbben használják. Tény: A legtöbb katás, ma adóelkerülésre használja, de a tervezett szigor túlzó!

A KATA adózási rendszert a Kormány eredetileg arra találta ki, hogy Gipsz Jakab otthon névjegykártyákat, matricákat gyárt vagy épp utcabálokon kislabdákat árul. Ehhez kapcsolódik egy nagyon kedvező adómérték, amivel versenyképes tudna lenni a nagy cégekkel szemben.

Fentiekkel ellentétben viszont megjelentek azok a katások, akik gyakorlatilag 1 hónapban 1 számlát állítanak ki. Eléggé nehéz egy ilyen „vállalkozásra” azt mondani, hogy vállalkozás, mert ez nem is az. Ez nem más, mint egy eddig legálisan megtehető adócsalás, mivel ez nem más, mint egy vállalkozásnak burkolt, munkavállalói szerződés. – Nevezzük kényszervállalkozásnak.

Azok a futárok, akik a tüntetéseket szervezik, akkor lennének vállalkozók, ha az ügyfelek felé ők számláznának, és mondjuk a jelenlegi munkaadójuk, egyfajta operátori feladatokat látna el, amiért ügynöki díjat számláz a futárok felé, de köztudott, hogy ez nem így van.

Így viszont, a katás futárok és még sok más álvállalkozó is, köztudott tény, de duplán csalja el az adót! Az ilyen álvállalkozóknak jellemzően úgy állapítják meg a nettó jövedelmét, hogy közlik vele, hogy tudunk fizetni bruttó 350.000Ft-ot havonta. Ez katásként gyakorlatilag nettó 300.000Ft-ot jelent, mert lejön a havi 50000Ft Kata, és könnyedén tudjuk, hogy mi marad nettóként.

Igen ám, de ez, mint fentebb részletezve lett, ez nem más, mint vállalkozásnak álcázott munkaszerződés. Adókedvezmények nélkül, a nettó 300.000Ft után kb. 210.000Ft adót kéne befizetni, tehát ez önmagában havi 160.000Ft-os adócsalás, éves szinten 1.920.000Ft!

Viszont az ilyen álvállalkozók nem gondolnak még egy dologra: A kata nem titkoltan azt a célt is szolgálja, hogy azt főállás mellett, mellékállásként válasszák a kisvállalkozók, így aki csak a katára épít, túl sok nyugdíjra nem számíthat. Egy korábbi számítás rámutatott, hogy az, aki egész életében csak a kata alapján adózna, az 60-70.000Ft-nál több nyugdíjra semmiképp se számítson, mivel a kata utáni bér, még a minimálbérnek sem felel meg.

Van viszont még egy súlyos adócsalás a katával, amibe sokan nem gondolnak bele: a jellemzően katával alkalmazott személyeket „megkérik” a fővállalkozók, hogy mondván „neked úgy is mindegy”, légyszi ne 350.000Ft-ot számlázz, hanem mondjuk 800.000Ft-ot, mondván abba az évi 12 millió forint határba ez még simán belefér, és úgysem kell több adót fizetni. – Igen ám, de az adott fővállalkozónak így nem 350.000Ft költsége keletkezik, hanem 800.000Ft, vagyis további 450.000Ft-tal kisebb bevétel után kell megfizetnie a társasági adót, sőt gyakorlatilag adómentesen „kilophatja” a különbözetet a cégből. Ez „ál-alvállalkozónként” évente simán 5,4millió forint is lehet, és ha csak 100 futárral számolunk, az már bizon 540 millió forint, aminek a társasági adója 9%, ami önmagában 49 millió forint, de ha bérként venné ki a fővállalkozó tulajdonosa, akkor minden adójával, járulékával már 200 milliós nagyságrend, amivel megkárosítják a költségvetést. – Ezért döntött a Kormány a szigorítás mellett, teljesen jogosan. Ugyanakkor vannak, akik valóban arra használták a katát, amire kitalálták, de most ők is ráfáznak.

Mi lenne a megoldás?

Vannak ugyanakkor olyan, valóban kisvállalkozók, akik arra használták a katát, amire az való: gyártották a névjegykártyákat, főállás mellett otthoni műhelyben javították az autókat vagy épp árulták a vattacukrot az utcabálokon. Nos: Ha tőlük most cég kér számlát, akkor már nem is lehetnek katások. – Ami nem csak a már említett adónövekedések miatt hátrány, de most már könyvelőt, könyvvizsgálót is kell tartaniuk, ami plusz költség, és aminek az árát végül a végfelhasználók fizetik meg.

De akkor mégis, mi lenne a megoldás?

A megoldást az jelentheti, hogy a katások számára készítenek egy, a NAV által üzemeltetett számlázó programot, és a jövőben a katások kötelesek ezt használni az elszámolások pontos nyomon követhetősége érdekében, és az automatikus adóbevallás elkészítése érdekében.

Miután ez a technikai feltétel megvan, a NAV minden hónap végén készít egy elszámolást, mondhatni egy „számlát”, mint bármely más szolgáltató, amin három tétel szerepel:

  • KATA alap adómértéke (25000Ft, 50000Ft vagy 75000Ft)
  • KATA hatálya alá eső bevételek összege (0Ft adó)
  • KATA hatályon kívüli (értsd: cégek számára kiállított) bevételek összege (ezután 40% adó).

A fenti azért lenne megoldás, mert az a Gipsz Jakab, aki Mucsaröcsögén javítja a környék lakóinak az autóit, továbbra is maradhatna katás, és csak azt kéne jeleznie, hogyha valaki cég névre kér számlát, akkor az bizony emelt áron történik, de a helyi Józsi bácsinak továbbra is csak 3000Ft-ba fog kerülni egy izzócsere, 10000Ft helyett.

Nem kizárt, hogy a fenti szabályozással, még mindig sok cég úgy döntene, hogy így alkalmazza mondjuk a futárokat, mert lényegesen könnyebb számviteli oldala dolognak: Nem kell bérlistákat készíteni, ami plusz költség, ugyanakkor az államnak is befolyik a pénz, mivel a katásnak sem kell külön könyvelőt felvennie, de mégis lenne rendes nyugdíja is, mivel a 40% után már keletkezne nyugdíjalap.

Tény: A kormány a legegyszerűbb megoldást kereste, ami most a tiltás. Ugyanakkor egy ésszel rendelkező, konstruktív ellenzéknek ilyenkor parlamentárisan kell keresnie a megoldást, és nem pedig az utcán celebeskedni a tüntetők között. A képviselők arra kapják a fizetésüket, hogy építsék az országot, és nem pedig arra, hogy támogassák az anarchia „felépítését”! Jól látszik: A mostani ellenzéknek nem célja a valódi megoldáskeresés, és teljes mértékben alkalmatlanok lennének a kormányzásra.

Fentiek miatt is áll meg az az állítás: Magyarországon először a teljes hazai ellenzéket kell leváltani!

Jelentkezzen, akinek van kedve egy új pártot felépíteni: jelentkezés [kukac] alterp [pont] hu

  • Találatok: 336