Az AlterP oldalain, csak az oldal működéséhez szükséges sütiket használjuk, továbbá a Facebook modulokhoz kapcsolódó sütik üzemelnek.

AlterP elvek - A nemzeti liberalizmusról röviden

A nemzeti liberalizmus egy olyan politikai és szellemi irányzat, amely a nemzeti kultúra és azonosságtudat mellett az európai szabadelvűség eszméihez és tradícióihoz kötődik. A nemzeti liberalizmus a 19. században alakult ki, amikor a liberális és a nacionalista mozgalmak összekapcsolódtak a polgári jogokért, a nemzeti egységért és a parlamentáris demokráciáért folytatott küzdelemben. A nemzeti liberalizmus a személyes szabadság és a törvény előtti egyenlőség elveit vallja, de egyben elismeri a nemzetek önrendelkezési jogát és kulturális sokszínűségét is. A nemzeti liberalizmus konzervatívabb irányzata a gazdasági liberalizmust hangsúlyozza, míg a progresszívebb irányzata a szociális igazságosságot és az emberi jogokat tartja fontosnak.

A nemzeti liberalizmus legjelentősebb hatása Németországban volt, ahol a 19. század második felében a Nemzetliberális Párt volt az egyik legnagyobb politikai erő. A párt támogatta az egységes német állam létrehozását, az ipari fejlődést, az alkotmányos monarchiát és a vallási toleranciát. A párt azonban elvesztette népszerűségét az első világháború után, amikor megosztotta a revíziós és pacifista irányzatok közötti ellentét.

A nemzeti liberalizmus magyarországi képviselői között voltak Kossuth Lajos, Eötvös József, Deák Ferenc, Bibó István és Tisza István. Ők a magyar nemzet önállóságát és alkotmányos fejlődését szorgalmazták az osztrák uralommal szemben. A 20. században a kisgazda politikusok közül Kovács Béla és Nagy Ferenc is hirdették a nemzeti liberalizmus eszméit.

A nemzeti liberalizmus ma is létező politikai irányzat, amelyet több európai országban működő pártok képviselnek. A nemzeti liberalizmus hívei elutasítják az autoriter rendszereket, de kritikusak az európai integrációval és a multikulturalizmussal szemben is. A nemzeti liberalizmus egyensúlyt keres a nemzetek közötti együttműködés és verseny között, valamint a piacgazdaság és az állami beavatkozás között.

  • Találatok: 302